Az internet biztonságos használatát meghatározó kriptográfiai algoritmusok védelmi képessége nagyon meggyengül, ha elérhetőek lesznek nagy teljesítményű (ú.n. qbiteken operáló) kvantum-számítógépek, melyek fejlesztése hatalmas erőforrásokkal folyik. Ha a támadók is rendelkezhetnek kvantum-számítógépekkel, akkor ezekkel az eddigi nyilvános kulcsú algoritmusok (pl. a faktorizáció nehézségén alapuló RSA algoritmus, vagy az elliptikus görbéken alapuló algoritmusok) helyett új elvű algoritmusokra lesz szükség.
Az önálló projekt keretében a hallgató tekintse át, hogy a kvantum-számítógépek korában mely algoritmusok maradnak biztonságosak, melyek nem, milyen matematikai alapokra építenek ezen algoritmusok, válasszon ki alkalmazási területet az alábbiak közül:
-
Szimmetrikus kulcsú titkosító algoritmusok;
-
aszimmetrikus kulcsú titkosító és aláíró algoritmusok;
-
lenyomatképző algoritmusok, ezek alkalmazása a biztonságos block-cchain technológia területére.
A PQC (Post-Quantum Cryptography) kutatási projekt során a hallgató választhat az elméleti eredmények rendszerezése, új, nemzetközi szinten biztonságosnak elfogadott algoritmusok leírása (és indokolása) vagy az informatikai rendszerekben való megvalósításhoz szükséges feltételek kutatása, egyszerűbb algoritmus-megvalósítási mintaprogramok készítése, sebességvizsgálatok végzése között.
Hivatkozások
A feladat része a szakirodalom-kutatás is, de néhány ajánlott irodalom:
· NIST, Post-Quantum Cryptography PQC Round 3 Submissions: https://csrc.nist.gov/projects/post-quantum-cryptography/round-3-submissions · Quantum-secured blockchain: https://arxiv.org/pdf/1705.09258.pdf
· A Secure Cryptocurrency Scheme Based on Post-Quantum Blockchain: https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=8340794