A klasszikus (statikus) jármű útvonaltervezési feladat során egy járműflotta segítségével kell különböző rendeléseket kiszállítani. A járművek útvonalait úgy megtervezni, hogy azok bizonyos célfüggvény szerint optimálisak legyenek.
A problémát több, mint hatvan éve vezették be [1,2], és azóta számos változatát vizsgálták [3].
A dinamikus jármű útvonaltervezési feladat annyiban különbözik az előzőtől, hogy a rendelések előre nem ismertek, hanem a végrehajtás során, ún. online módon érkeznek, és lehetőség van az útvonalak újratervezésére. [4]. A dinamikusan érkező rendelések dinamikus megoldási módszert igényelnek. Csupán az adott rendeléskészletre optimalizálni az útvonalakat a jövőben érkező esetleges új rendelések figyelmen kívül hagyásával kontraproduktív lehet, hiszen ez a 'rövidlátó' megközelítés gyakran inflexibilis útvonalakat eredményez. Ehelyett olyan megközelítést célszerű alkalmazni, amely megtalálja a megfelelő balanszot az azonnali haszon és a jövőbeni flexibilitás között.
A hallgató feladata egy dinamikus jármű útvonaltervezési feladat vizsgálata. A szakirodalom áttekintése után először a mögöttes statikus problémára kell egy megoldó eljárást készíteni, majd azt a dinamikus feladatra adaptálni.